انتخاب هوشمند هدیه، کلیک کنید
شنبه 9 آبان ماه 1394 | تعداد بازدیدكننده : 3421 | کد مطلب : 2999

10 آبان، روز جشن آبانگان، آبان روز

ویکی پدیا - پارس هدیه

آبانگان یکی از جشن‌های ایرانی است که در ستایش و نیایش ایزدبانو آناهید که ایزد آب‌های روان بوده است، برگزار می‌شده است. زمان برگزاری این جشن در آبان روز از آبان برابر با روز دهم آبان بوده است.
آبان (نام دیگر ارِدْوی سورَ اَنَهیتَه/اَناهیتا) ایزد بانوی آبهای روی زمین و نگاهبان پاکی و بی آلایشی در جهان هستی است. اناهیتا در اسطوره‌های ایرانی، یکی از تابناک‌ترین چهره‌ها و یکی از کارآمدترین نقش ورزان است و در اوستا، سرود بلند و زیبایی به نام آبانْ یَشت با خیال نقش‌هایی دل پذیر، ویژهٔ نیایش و ستایش اوست:

اوست بَرومندی که در همه جا بلند آوازه‌است.
اوست که در بسیار فَرّه مَندی، همچند همهٔ آبهای روی زمین است.
اوست زورمندی که از کوه هُکَر به دریای فراخْ کرت ریزد. من اهوره مَزدا  او را به نیروی خویش، هستی بخشیدم تا خانه و روستا و شهر و کشور را بپرورم و پشتیبان و پناه بخش و نگاهبان باشم ...

در اسطوره‌های ایرانی گفته می‌شود که در این روز زَو پادشاه ایران بر افراسیاب پیروزی یافته و او را از سرزمین خویش راند و نیز در این روز پس از پنج یا هفت سال خشکی باران آمده‌است.

در جشن آبان‏گان، پارسیان به ویژه زنان در کنار دریا یا رودخانه ها، فرشته ی آب را نیایش می کنند. ایرانیان کهن آب را پاک (مقدس) می شمردند و هیچ گاه آن را آلوده نمی کردند و آبی را که ویژگی سه گانه اش (رنگ- بو- مزه) دگرگون می شد برای آشامیدن و شستشو به کار نمی بردند. زرتشتیان نیز در این روز همانند سایر جشن ها به آدریان ها (آتشكده ها) مى روند و پس از آن براى گرامی داشت مقام فرشته ی آب ها، به كنار جوى ها و قنات ها رفته و با خواندن اوستاى آبزور (بخشى از اوستا كه به آب و آبان وابسته است) و به دستیاری مُوبَد خوانده مى شود، اهورامزدا را ستایش كرده و درخواست فراوانى آب و نگهدارى آن را كرده و پس از آن به شادى مى پردازند.

برخی کسان زمان این جشن را در چهارم آبان می‌دانند که به نظر استادان ایران‌شناس نظر استادان ایران‌شناس در باره زمان درست برگزاری جشن‌های ایرانی نادرست است.

فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *
در اين بخش نظری ثبت نشده است.
Banner
Banner
خدمات پارس هدیه
هدف ما در پارس هدیه آسان نمودن انتخاب هدیه و سوپرایز و خوشحال نموندن عزیزانتان است. شما در این فروشگاه به راحتی می توانید هدیه مورد نظر خود را انتخاب و بصورت اینترنتی خریداری نمایید و در نهایت ما آن را کادوپیچی شده در زمان و محل مورد نظرتان به عزیزانتان هدیه خواهیم داد. برای اینکار هدیه خود را انتخاب و در قسمت سبد خرید، کادوپیچی مورد علاقه تان و کارت هدیه مناسب خود را انتخاب و آدرس و زمان تحویل گیرنده را مشخص نمایید و خریداری نمایید.
اطلاعات بیشتر مراحل سفارش
پیامک های مناسبت ها
مجموعه ای از کاملترین پیامک ها برای مناسبتهای مختلف در پارس هدیه
شما هم میتوانید از کاملترین آرشیو پیامک های مناسبتی وب سایت پارس هدیه دیدن و برای دوستان خود هم اس ام اس و هم ایمیل ارسال کنید.
مشاهده لیست پیامک های مناسبتی

تحویل سریع

پارس هدیه هدایای سفارش داده شده شما را در اسرع و در آن زمان که شما بخواهید در تمام ایران تحویل خواهد داد.

خرید از پارس هدیه

لازم نیست که شما کجای دنیا هستید، فقط کافیست به سایت پارس هدیه رفته و سفارش خود را ثبت نموده و مشخص نمایید که هدیه را برای چه کسی، چه زمان و با چه مشخصاتی تحویل شود.

کادو پیچی اختصاصی

هدایای خریداری شده شما به زیباترین شکل کادوپیچی و تحویل می گردد.

۷ روز ضمانت بازگشت کالا

آسودگی خاطر و رضایت مندی مشتریان همواره از اولویت های پارس هدیه بوده است و پارس هدیه در این راستا می کوشد تا هر سفارش در شرایط مطلوب و مورد انتظار به دست مشتری برسد.

فروشگاه ما در شبکه های اجتماعی

payment